Mikael Jenssen är verksamhetsstrateg inom geodata på Lantmäteriet och har de senaste åren haft fokus på införandet av värdefulla datamängder (HVD). Mikael är en av våra nya ledamöter i Geoforums styrelse.
Mikael Jenssen har arbetat på Lantmäteriet i femton år, hela tiden med geodata i fokus. Han började på insamlingssidan och ansvarade för Lantmäteriets flygbildstolkning.
– En spännande verksamhet som snabbt utvecklades, inte minst tekniskt med olika insamlingsmetoder och hårdvara, berättar Mikael.
Mikael gick sedan över till tillhandahållandesidan på Lantmäteriet och ansvarade för produktägandet av både fastighetsinformation och geografisk information.
– Jag intresserade mig särskilt för våra affärsmodeller och har engagerat mig i olika frågor kring behovet av anslag – intäkter kopplat till utveckling och förvaltning, säger Mikael.
Mikael har senaste åren haft fokus framför allt på öppna data och Lantmäteriets förberedelse och införande av värdefulla datamängder (HVD) för att uppfylla EU-direktivet i februari 2025.
Mikael Jenssen är en av fem nya styrelseledamöter som valdes på årsmötet 2025. Se hela styrelsen här.


